לוגו כתב העת משיב הרוח לשירה יהודית ישראלית

פסטיבל ימי אהבה לשירה 26

הִזְּדַהֲרוּת

האירוע הסתיים | תשפ"ב 2022

פסטיבל ימי אהבה לשירה ה־26 של משיב הרוח, "הִזְּדַהֲרוּת", מוקדש לשירה הנובעת ממעיינות תורת הסוד היהודית. הפסטיבל מתקיים השנה בשיתוף פעולה עם בית המדרש זוהר חי ומכון הרטמן, חיבור המּונ ָע מן התשוקה המשותפת לשירה וליצירה הדבֵקּות באינסוף.

גם התזמון השנה מיוחד, אביבי ותואם את הנושא, באשר ימי האהבה לשירה נפתחים בליל ל"ג בעומר, ליל ההילולה של ר' שמעון בר יוחאי. אנחנו מבקשים להקדיש השנה את אירועי הפסטיבל לתֶמות ולעולמות הקשורים ברז ובנסתר: לפואטיקה של ספר הזוהר ולהשפעתה על השירה והתרבות העכשווית; למקומה של השכינה בשירה החדשה; לכתיבה קבלית אוטוביוגרפית ולעיון בקטעי יומן אישיים של מיסטיקאים; ליחסים בין המסורות המיסטיות הגדולות ובין השירה הנכתבת בהשראתן; לקשר שבין העיסוק במיסטיקה ובין חקר ומימוש של גבולות הקיום )מוות, שיגעון וכפירה(; להיכרות עם קבלת ר' אברהם אבולעפיה ויחסו המיוחד לשפה ולכתיבה; לשירת נשים צופנת סוד, ולתופעה של מיסטיקאים כותבי פיוט ושיר.

שני אירועי זום יפתחו השנה את הפסטיבל אל הזירה הבינלאומית: אירוע ישראל־ארה"ב בנושא השכינה, ואירוע ישראל־אוקראינה בעקבות המלחמה וביחס לתרומתן האפשרית של השירה ושל המיסטיקה לתהליכי ריפוי. חלק מיוחד בפסטיבל הוא "תיקון חצות", "לילה לבן" של סדנאות לימוד ויצירה מגוונות, מבתי היוצר של משיב הרוח, זוהר חי והתכנית לרבנות ישראלית, לאורך ליל ל"ג בעומר. למסע העמוק הזה הזמנו עשרות משוררות ומשוררים, ויוצרים מתחומים נוספים, ששפת יצירתם נושקת לשפת החוויה המיסטית ויונקת ממסורות מיסטיות בכלל ומתורת הסוד היהודית בפרט. אנחנו שמחים להזמין אתכם להצטרף אלינו לחגיגת השירה הזאת. בואו בשלום!

מ
ה

הֵרָשְׁמוּ לְקַבָּלַת אִגֶּרֶת מֵידָע מִמַּשִּׁיב הָרוּחַ

(ניוזלטר בלעז)